McDonalds Cup

David Kalous: Finálový zápas Svátku fotbalu poběží v přímém přenosu na ČT Sport

13/5/2018

McDonald’s Cup a Česká televize, tohle spojení je živé už třetím rokem. ČT i na letošní ročník největšího školního turnaje v republice chystá vyslat reportéry a kameramany, aby získala exkluzivní záběry malých fotbalových hvězd. O tom, kdy a kde bude Česká televize pouštět McDonald’s Cup do vysílání, se rozpovídal zkušený reportér David Kalous, který turnaj ze strany televize zaštiťuje.


Co všechno Česká televize na McDonald’s Cup chystá?

Ta spolupráce bude fungovat na tři směry. Tou první budou minipořady z každého hracího dne a každého hracího města krajských finále (14. – 23. května, pozn. red.). Dále připravíme z každého hracího dne Zprávičky na kanál ČT :D, to bude nejaktuálnější věc, no a pak taky chystáme 8 až 10 minutový pořad z republikového finále v Ústí nad Labem.

Co si pod minipořady můžeme představit?

Tyhle pořady budou dvě až tři minuty dlouhé a budou vždy navázány jeden vybraný zápas letošního mistrovství světa ve fotbale. Budou se nějakým způsobem k tomu utkání vztahovat a pak budou přímo v rámci zápasového studia ČT Sport pouštěny – buď před zápasem, nebo o poločase.

Bude to koncipované tak, že to bude vždy ten zápas od 20 nebo 21 hodin. Vytvoříme 17 dílů, z každého hracího města McDonald’s Cupu jeden, a ty budou napasovány na ta utkání. Pokryjeme tedy všechny hrací dny v základních skupinách, plus jedno semifinále a finále.

Takže čtvrtfinále a osmifinále budou bez McDonald’s Cupu?

Tam to bude bez něj. To bychom museli z některých dní dělat více reportáží. Je to stejný systém, jaký jsme vytvořili už při mistrovství Evropy 2016.

Jak budou jednotlivé díly vypadat?

V každém díle ukážeme, jak děti hrají fotbal, jaký mají vztah k fotbalu. Navíc to nějakým způsobem napasujeme k tomu mistrovství světa. Jeden večer například víme, že bude hrát Portugalsko s Marokem, takže ukážeme, jaký dal Cristiano Ronaldo gól nůžkama, a děti pak budou mít za úkol to předvést. Může se to týkat taky historie šampionátu, třeba zlaté české uličky, kterou Jozef Masopust předvedl v roce 1962. Točíme to na dvě kamery, takže to bude hezký. Plus tam navíc bude vždy nějaká regionální osobnost, ať to jsou současní, bývalí fotbalisté nebo třeba ředitelé škol, kteří v pořadu dostanou prostor.

To bude jedna část pořadu. V té další pak řekneme něco o daném finále McDonald’s Cupu – kde se hrálo, kdo vyhrál a postoupil do celostátního finále, a tak dále.

Kromě 17 minipořadů, co Česká televize plánuje dál?

Každý všední hrací den budou taky Zprávičky na „Déčku“ (ČT :D). Předtáčení Zpráviček je už ve tři odpoledne a čas od času se stane, že nestihneme do vysílání dát i výsledky. V takových případech bude dané finále McDonald’s Cupu ve Zprávičkách bez výsledků. Anebo s výsledky, ale se zpožděním. Vychází to tak, že turnaj bude ve Zprávičkách osmkrát, za každý hrací den jednou.

A z republikového finále připravujete speciální pořad?

Ze Svátku fotbalu z Ústí nad Labem chystáme pořad, který bude mít 8 až 10 minut. Tam se pokusíme zaznamenat vše podstatné – zápasy, emoce, kdo postoupil, jak postoupil. Semifinále, finále, exhibice, osobnosti, rozhovory. Nachystáme z toho takový krátký dokument. Navíc budeme finálový zápas o zlato vysílat v přímém přenosu na ČT Sport. V plánu je začít zhruba 10 minut před utkáním, pak samozřejmě samotný zápas a pak vyhlášení. O přesných detailech se ale ještě musí dohodnout vedení televize s vedením McDonald’s Cupu. Já zatím vím jen to, že to odkomentuju, na hřišti bude další člověk, který obstará rozhovory, a na celou tu legraci budeme mít 60 minut vysílacího času.

Zasáhnout do toho ale může zápas Roland Garros (tenisové French Open, pozn. red.), pokud souběžně bude hrát nějaký český zástupce. V takovém případě by samozřejmě dostal přednost tenis a finále McDonald’s Cupu poběží živě na webu České televize – a pak okamžitě po skončení tenisu ze záznamu na ČT Sport.

Nejnovější aktualityKontakt

Napište nám