McDonalds Cup

Patronem 22. ročníku McDonald’s Cupu je Jan Bořil!

1/9/2018

Loni Jaromír Zmrhal, letos Honza Bořil. Vypadá to, jako by se McDonald’s Cup stal oblíbenou baštou hvězd pražské Slavie, která nám na turnaj už podruhé v řadě dodala patrona. Při 22. ročníku bude na tradiční turnaj dohlížet jeden z nejlepších levých obránce v Česku. Pojďte se spolu s námi s Janem Bořilem v tomto článku seznámit.

Narodil se 11. ledna 1991 v Nymburku a nechybělo málo, aby se fotbalistou vůbec nestal. „Já jsem nejdřív začal s basketem, poprvé jsem si kopnul do míče v pěti letech, když mi kamarád řekl, ať si to jdu zkusit. Chytlo mě to a hraju doteď,“ řekl v rozhovoru pro Slavia TV Jan Bořil, který v mládeži prošel týmy SK Hořátev, AFK Sadská a SK Kosmonosy. Pak se přesunul za větším fotbalem do Mladé Boleslavi.

Českou nejvyšší soutěž si poprvé zahrál právě v Boleslavi. Když debutoval, bylo mu 18 let a už tehdy mu trenéři věštili velkou budoucnost. Že to ale dotáhne až do dospělé reprezentace, to možná nečekali. Honza totiž sice prošel národním týmem do 16, 17 i 18 let, pak mu ale pozvánky chodit přestaly a dres se lvíčkem na hrudi neoblékl dlouhých osm let.

O to víc času ale měl na to, aby se zlepšoval. Bořil je známý svou zarputilostí, bojovností a odhodláním. To se odráží i v jeho kariéře. Po prvním roce v A týmu ho Mladá Boleslav odeslala na hostování do Viktorie Žižkov. Levonohý obránce se ale nevzdal, makal, a když se do města Škodovky vrátil, stal se důležitou oporou. Na svůj post tři a půl roku nikoho nepustil.

„Já jsem odmalička sledoval Spartu, Slavii i všechny zahraniční kluby jako Chelsea, Real Madrid. Pořád jsem doufal, že když na sobě budu pracovat, tak ze mě něco bude. Jsem rád, že to vyšlo,“ podotkl Bořil, který nikdy nepřemýšlel, že by se mohl živit jinak než fotbalem. „To bych se musel mnohem líp učit,“ smál se.

Už jako zkušená a ostřílená osobnost se 123 starty v české lize se Jan Bořil v lednu roku 2016 přesunul Slavie Praha a tehdy začala nejdůležitější část jeho kariéry, která trvá až dodnes. Loni se stal mistrem Česka, letos vyhrál český pohár a stabilně se stal i součástí plánů reprezentačního trenéra Karla Jarolíma. Vždyť kdo může říct, že debutoval v zápase proti Německu?

Zatím na mezinárodní scéně odehrál 7 utkání – další ho ale brzy čekají. Pozvánku do nároďáku dostal i nyní na zápas české reprezentace proti Ukrajině. V premiérovém klání Ligy národů si může připsat i první reprezentační gól, na ten totiž zatím stále čeká.

Do povědomí velkoklubů se Jan Bořil jistě vepíše i v trikotu Slavie, za kterou si minimálně na podzim zahraje Evropskou ligu. No a i kdyby se Pražanům nepovedlo postoupit, hlavu věšet nemusí. Na jaře ho totiž čeká republikové finále McDonald’s Cupu! :)

Nejnovější aktualityKontakt

Napište nám