McDonalds Cup

Fandili Borussii i Daridovi: Vítězové McDonald’s Cupu na fotbale v Dortmundu

31/10/2018

Sešli jsme se v sobotu brzy ráno na Letišti Václava Havla v Praze. Přestože někteří členové výpravy měli ještě v očích ospalky, kluci byli plní energie a běhali po hale. Na konci května malí fotbalisti ze Základní školy Klegova v Ostravě vyhráli celorepublikové finále 21. ročníku McDonald’s Cupu a o víkendu si užili hlavní cenu. Výlet do Dortmundu na zápas tamní Borussie proti berlínské Herthě.

„Ještě jsem nikdy neletěl a mám trochu strach,“ přiznal před startem jeden z vítězů. Až ale bude hrát profesionálně a v letadle bude trávit každý druhý týden, bát už se prý nebude. Jeho kamaráda zase při kontrole zavazadel zastavili pracovníci letiště. „Našli mi tam nějaké látky, nebo co,“ smál se.

Přes všechny lapálie jsme ale před polednem dosedli na letišti v Düsseldorfu, odkud jsme autobusem vyrazili k vysněnému cíli - do Dortmundu. Přejedli jsme se v mekáči nedaleko stadionu a vydali se směr žlutočerný úl zvaný Signal Iduna Park, kde Borussia hraje domácí zápasy.A vskutku, věren své přezdívce, hučelo to v okolí Westfalenstadionu ještě před vstupem do útrob arény. „Moc se těším, fandím Dortmundu, protože tam hraje můj oblíbený hráč Marco Reus,“ chlubil se Štefan, který pohár pro vítěze McDonald’s Cupu zvedal v dresu s číslem 2.

V Borussii nosí dvojku teprve devatenáctiletý stoper Dan Axel Zagadou, jenž tak pro kluky může představovat příklad, že i ve velmi mladém věku se dá prosadit na té nejvyšší úrovni. Přestože nepomohl obraně Dortmundu k čistému kontu, zápas mu totiž vyšel skvěle a byl na hřišti dost možná vůbec nejlepší.

Ještě větší zážitek představovala jižní tribuna stadionu, která je legendární coby největší kotel v Evropě. Do jeho ochozů se vydá 25 tisíc fanoušků a znát to bylo už před utkáním, kdy se zpívala klubová hymna You’ll Never Walk Alone – věhlasná především jako píseň anglického Liverpoolu.Nažhavení hráči Dortmundu pak na soupeře vlétli a potvrzovali, že mají skvělou formu. Brzy Herthě vstřelili první gól a vypadalo to na jasnou záležitost. Jenže postupem času se jejich glanc vytratil, Reus, Götze, mladík Sancho a spol. se s vedením i předvedenou hrou uspokojili a nakonec o něj hned dvakrát přišli.

Jednou v prvním poločase, podruhé i po změně stran. To už v dresu berlínských nastoupil i český reprezentant Vladimír Darida. Proto, i když naši výletníci přáli úspěch Borussii, jim nakonec remíza 2:2 zas až tolik nevadila. „Trošku jsme pak po poločase začali fandit Herthě,“ usmívali se kluci.

Vláďa jim pak jejich přízeň oplatil a po utkání se s nimi setkal. „Jak se máte? Jak se vám hrálo?“ překřikovali se možná budoucí Daridovi nástupci. Pracovitý záložník se se všemi kluky vyfotil, podepsal se do památníčků i na dresy a dal klukům i jednu důležitou radu. „Makejte. Makejte a nic nevypouštějte, i když se trenér nedivá. Ono se vám to pak vrátí,“ slíbil Darida.Nové zážitky a zkušenosti si kluci z Vítkovic odnesli i do fanshopu Borussie, kde si na památku výletu koupili klubové suvenýry. S pruhovanými ponožkami až do půlky lýtek si to pak pyšně štrádovali k autobusu, který nás už odvezl zpátky do Düsseldorfu do hotelu Nikko. I když si v něm kluci několikrát zabouchli vstupní kartu uvnitř pokoje a museli prosit o pomoc na recepci, všichni nakonec po vydatné večeři spokojeně ulehli do měkkých postelí.

Druhý den už jsme na fotbal nešli, ale i tak si kluci nedělní program užili. Vylidněné uličky města jim posloužily jako nekonečné hřiště, proháněly kamínky coby fotbalové míče a v kolemjdoucích vzbuzovali místy údiv, většinou však úsměv. Pak jsme se projeli v ruském kole, prohlédli si město pěkně z výšky a vydali se na letiště.

„Nejvíc si kluci užili zápas. Byla parádní atmosféra, dobrý fotbal,“ hodnotil výlet jeden z trenérů Michal Kovář. Příští rok jedou vítězové McDonald’s Cupu do Milána na utkání místního AC. „Všem bych přál, aby si to mohli užít taky. Krásné ceny jsou i třeba v krajských kolech a tenhle výlet je pak zlatý hřeb,“ dodal.

Tak, holky a kluci, za rok v Itálii!

Nejnovější aktualityKontakt

Napište nám