McDonalds Cup

V McDonald’s Cupu se rozdávaly medaile už v okrskovém kole. Poprvé v historii

6/4/2019

„Pojďme kluci, je to poslední zápas, dáme do toho všechno. Hrajem o medaile!“ volá na své svěřence před bojem o 3. místo Tomáš Němčanský, trenér ZŠ Janouškova. Tomáš je pro McDonald’s Cup důležitou postavou, kromě trénování totiž v Brně turnaje už dlouhé roky organizuje. Medaile tak fotbalistům a fotbalistkám navléká na krk v jednom kuse – letos poprvé však mohl cenné kovy rozdávat už na úrovní okrsků.

Stojíme s Tomášem Němčanským u postranní čáry a koukáme na poslední zápasy základních skupin. Po nich už byly na řadě zápasy o umístění, kde se konečně hrálo i o medaile. „Je to super, protože doteď v okrskových kolech nebylo nic, případně dostal vítěz pohár, který se uklidil někam do vitríny. Takhle si kluci a holky něco odnesou na památku,“ těší Němčanského.

„Jeho“ ZŠ Janouškova nakonec bitvu o bronz prohrává, protože nestačí na kluky a holky ze základky na ulici Hudcova v brněnských Medlánkách. Z vítězství v turnaji se o další půlhodinu později radují šikulové ze ZŠ Vejrostova, kteří ve finále poráží Základní školu Zemědělskou. V dramatu, na penalty. Postupují tak do okresního kola, z nějž už vede cesta do finále krajského.

Jak už to v McDonald’s Cupu bývá, emoce prostupují každým hráčem i trenérem. Na jedné straně obrovská radost, poraženým finalistům naopak stékají po tvářích slzy. Ty aspoň částečně usychají poté, co na hřiště přichází ředitel pořádající ZŠ Janouškova Jan Maroši a začnou se rozdávat slibované medaile. Ona se holt porážka se stříbrem na krku snáší o trošku lépe.

„Oni si ji teď určitě doma pověsí na zeď a budou vzpomínat, že tady na tom okrskovém kole uspěli,“ povídá Maroši a začne přemítat i nad svými prvními úspěchy, po nichž mu v šuplíku nebo na nástěnce zůstal cenný kov se stužkou. „Úplně první jsem vyhrál někdy v mladších žácích. Já jsem dělal i jiné sporty než fotbal – měli jsme v Brně-Medlánkách vynikající mužstvo, tak to šlo,“ směje se Jan Maroši, který před pedagogickou kariérou zářil jako profesionální fotbalista.

Hrával za reprezentaci a utkal se dokonce s bájnou Brazílií. Za Olomouc to pak dotáhl až do čtvrtfinále Poháru UEFA, kde málem pomohl vyřadit i slavný Real Madrid. Teď ale postáváme na umělé trávě, kde vyrůstají nové budoucí hvězdy – a právě na ně teď Maroši upíná svoji pozornost. „Tahle úroveň je hodně důležitá, hlavně proto, aby malí fotbalisté rádi sportovali, hráli fotbal a aby u toho vydrželi. Dnešní mládež se věnuje spíš jiným aktivitám, takže jsme rádi, že můžeme – ať už školská, okrsková, okresní nebo krajská kola – organizovat.“

„Myslím, že mají velmi dobrou úroveň a už v minulých ročnících se ukázalo, že tu vyrostli skvělí ligoví fotbalisté,“ libuje si Maroši a začíná jmenovat. Ještě než McDonald’s Cup začal, navíc na ZŠ Janouškovu dříve chodily takové brněnské legendy jako Petr Švancara nebo Libor Došek.

Na závěr stáčím povídání opět k medailím, kvůli kterým byl čtvrteční sluneční den přeci jenom zase o fous speciálnější. „Každý rád soutěží, každý chce vyhrávat, a pokud jsou k tomu ještě nějaké medaile, tak je to určitě ku prospěchu věci,“ dodává Jan Maroši. A taky jo.

Vždyť McDonald’s Cup je hlavně o dětských úsměvech a krásných vzpomínkách. Těšíme se v dalších kolech i na vás!

Nejnovější aktualityKontakt

Napište nám