McDonalds Cup

Republikové finále McDonald’s Cupu: Bez obhájců titulu, zato s mnoha nováčky

30/5/2019

McDonald’s Cup letos slaví 22. narozeniny a jako dárek dostane nádherný Svátek fotbalu na Andrově stadionu v Olomouci. 4. a 5. června se tam uskuteční republikové finále turnaje, do něhož se probojovaly ty nejlepší týmy z celého Česka. Startovní listina však skýtá řadu překvapení. Několik žhavých favoritů totiž mezi celostátní elitu vůbec nepostoupilo – naopak téměř polovina účastníků zažívá úplnou premiéru.

Protože se v prvních čtyřech ročnících McDonald’s Cupu do republikového finále nepostupovalo, hrál se doposud Svátek fotbalu sedmnáctkrát. První finále bylo navíc rozděleno do východní a západní části – pohárů se tedy předalo celkem 18.

Letošní krajská finále však byla pro dřívější šampiony nemilosrdná. V celé historii McDonald’s Cupu se z absolutního triumfu radovalo jedenáct základních škol – ZŠ Marjánka z Prahy a brněnská ZŠ Janouškova totiž uspěly hned třikrát, zatímco ZŠ J. Šoupala z Ostravy, 33. ZŠ T. Brzkové z Plzně a královehradecká ZŠ Sever získaly shodně po dvou triumfech.

No a kolik z jedenácti vítězů uvidíme na Svátku fotbalu tento rok? Pouhopouhé dva! Mezi hlavní favority na úspěch proto letos bude patřit mistr z roku 2003 – domácí ZŠ Heyrovského – a zmíněný majitel zlatého hattricku mezi lety 2014 a 2016, ZŠ Marjánka. Víc ověnčených týmů probíhající ročník v republikovém finále nepřivítá.

Úspěšné školy, které letošní ročník na republikové finále nejedou:
ZŠ Klegova, Ostrava
– obhájce titulu
ZŠ Sever, Hradec Králové – 2. místo z loňska; šampioni z roku 2007 a 2017
ZŠ Březové Hory, Příbram – 4. místo z loňska; bronz z roku 2015
33. ZŠ Plzeň – 5. místo z loňska; šampioni z let 2010 a 2011, čtyřnásobní vicemistři
ZŠ Eden, Praha – 6. místo z loňska; šampioni z roku 2013

Jak vidno, vedle historicky nejúspěšnějších družstev se v této sezóně McDonald’s Cupu vůbec nedařilo ani týmům, jež opanovaly minulý ročník turnaje. Z osmi nejlepších celků 21. ročníku se na letošní Svátek fotbalu podívá jedna jediná – a to jen proto, že republikové finále pořádá a kvalifikovala se automaticky. Dokonce ani olomoucká ZŠ Heyrovského totiž svoje krajské finále nevyhrála.

Suma sumárum, z šestnácti loňských účastníků celostátního finále uvidíme v Olomouci pouhou šestici. S tím souvisí i to, že na letošním Svátku fotbalu budeme mít hned několik úplných nováčků. Poprvé se na republikové finále podívá 7 základních škol, což je opravdu mimořádná událost, která v pokročilejším stádiu dvaadvacetileté historie McDonald’s Cupu nemá obdoby. Na „zelenáče“ se proto rozhodně vyplatí soustředit – třeba některý z nich všechny zaskočí.

Nováčci republikového finále McDonald’s Cupu: ZŠ B. Němcové, Dačice; ZŠ Na Výslunní, Brandýs nad Labem; ZŠ Sluneční, Šumperk; ZŠ Husova, Jičín; ZŠ Dolní Břežany; ZŠ Wolkerova, Havlíčkův Brod; 25. ZŠ Plzeň.

Prvních pět škol z výše zmíněného výčtu navíc představuje úplně prvního reprezentanta svého města či obce. Přelomový ročník McDonald’s Cupu zažívají v ZŠ Na Výslunní z Brandýsa nad Labem, kluci totiž ve starší kategorii postoupili vůbec poprvé i do krajského kola. A premiérovou účast proměnili ve vítězství a postup na Svátek fotbalu!

„Je to obrovský úspěch, vůbec jsme to nečekali,“ kroutil hlavou trenér brandýské základky Zdeněk Antoš. „Myslím, že si to kluci krásně užijí, je to pro ně nádhera,“ dodal. Jeho malí svěřenci byli po převzetí poháru a medailí plni dojmů a těžko hledali slova. „Těšíme se do Olomouce,“ shodli se ale všichni. No a my už se 4. a 5. června na Andrově stadionu těšíme taky!

Rozlosování republikového finále 22. ročníku McDonald’s Cupu:
(v závorce za názvem školy je umístění z loňského republikového finále)

Skupina A
ZŠ Heyrovského, Olomouc (3.)
ZŠ Mozartova, Jablonec (-)
ZŠ B. Němcové, Dačice (-)
ZŠ Komenského II, Zlín (9.)

Skupina B
ZŠ Marjánka, Praha (-)
ZŠ Na Výslunní, Brandýs nad Labem (-)
ZŠ Rabasova, Ústí nad Labem (13.)
ZŠ Dubina, Pardubice (10.)

Skupina C
ZŠ Sluneční, Šumperk (-)
ZŠ Wolkerova, Havlíčkův Brod (-)
ZŠ Dolní Břežany (-)
ZŠ Husova, Jičín (-)

Skupina D
ZŠ Pionýrů, Sokolov (11.)
25. ZŠ Plzeň (-)
ZŠ Měšťanská, Brno (14.)
ZŠ Kylešovice, Opava (-)

Minulí vítězové McDonald’s Cupu:
(v prvních čtyřech ročnících se republikové finále nehrálo, pátý ročník měl vítěze dva)

5. ročník – 2002: 7. ZŠ Mladá Boleslav a ZŠ Janouškova, Brno
6. ročník – 2003: ZŠ Heyrovského, Olomouc
7. ročník – 2004: ZŠ Janouškova, Brno
8. ročník – 2005: ZŠ Na Stínadlech, Teplice
9. ročník – 2006: ZŠ J. Šoupala, Ostrava
10. ročník – 2007: ZŠ Sever, Hradec Králové
11. ročník – 2008: ZŠ Janouškova, Brno
12. ročník – 2009: ZŠ J. Šoupala, Ostrava
13. ročník – 2010: 33. ZŠ T. Brzkové, Plzeň
14. ročník – 2011: 33. ZŠ T. Brzkové, Plzeň
15. ročník – 2012: ZŠ E. Valenty, Prostějov
16. ročník – 2013: ZŠ Eden, Praha
17. ročník – 2014: ZŠ Marjánka, Praha
18. ročník – 2015: ZŠ Marjánka, Praha
19. ročník – 2016: ZŠ Marjánka, Praha
20. ročník – 2017: ZŠ Sever, Hradec Králové
21. ročník – 2018: ZŠ Klegova, Ostrava

Nejnovější aktualityKontakt

Napište nám