McDonalds Cup

REPORTÁŽ: Republikové finále McDonald’s Cupu v Olomouci

6/6/2019

22. ročník McDonald’s Cupu je u konce. Největší žákovský fotbalový turnaj v České republice vyvrcholil v Andrově stadionu v Olomouci, na jehož trávníku se odehrál skutečný Svátek fotbalu. Kromě dokonalého počasí si organizátoři objednali i nesmírně kvalitní týmy, které se po dva dny odevzdaly ze všech sil, aby dosáhly až na zlaté medaile. Ty si nakonec navlékli na krk fotbalisté ze šumperské ZŠ Sluneční, a mohou si tak užít i hlavní cenu turnaje. Zájezd na zápas AC Milán na San Siro.

Dva dny parádních fotbalových radovánek, spousty krásných akcí i gólů, fanoušci v ochozech a atmosféra nabitá emocemi. To bylo republikové finále McDonald’s Cupu, které do Olomouce přivedlo nejlepší týmy ze základních škol ze všech krajů naší země. V úterý se hrály zápasy v základních skupinách – a už tehdy se na fotbalové schopnosti více než stovky kluků i dvou odvážných dívek dalo koukat dlouhé hodiny.

Nejvíc se první hrací den dařilo malým fotbalistům ze čtyř základních škol – bez jediné ztráty postoupily do čtvrtfinále ZŠ Marjánka z Prahy, opavská ZŠ Kylešovice, ZŠ Sluneční ze Šumperka a pořádající ZŠ Heyrovského. Všechny týmy navíc ve skupinách soupeřům takříkajíc „naložily“ a očekávalo se, že se jim stejně povede i ve vyřazovací části.

I proto se ředitel šumperské ZŠ Sluneční Hynek Pálka chopil situace a rozhodl se pro své svěřence vytvořit ten pravý fanouškovský kotel, který každý úspěšný tým potřebuje. Vypravil proto do nedaleké Olomouce hned dva autobusy plné školáků, no a ti už klukům byli skutečným – nikoli dvanáctým, ale sedmým hráčem v poli – v republikovém finále McDonald’s Cupu se totiž hraje systémem 5+1.

„Po vítězství v krajském kole jsem jasně řekl ‚jedeme sem autobusem, v každém případě, tuhle akci podpoříme‘,“ vysvětlil Pálka, který sice neudělil celé škole ředitelské volno, ale nařídil ukončit vyučování včas. „Všichni měli za úkol skončit dřív a sledovat ve dvě hodiny televizi. Dopadlo to výborně, jsme nadšení.“

Šumperská základní škola přesto neměla na turnaji největší podporu – na tribunách totiž pochopitelně vládli fanoušci domácí ZŠ Heyrovského z Olomouce. Přišli žáci, rodiče i kluboví spoluhráči a dohromady vytvořili exkluzivní atmosféru. V ochozech zněly pokřiky, a dokonce i týmové hymny.

Proto se očekávala skutečně bouřlivá podpora z obou stran, když se školy z olomouckého kraje střetly v semifinálovém derby. Zatímco tribuny se otřásaly v základech, na hřišti se začalo opatrněji. Gólové hody z předchozích zápasů se neopakovaly, bylo vidět, že jde o hodně. ZŠ Sluneční ze Šumperka nakonec vyhrála 2:0 a postoupila do finále proti pražské ZŠ Marjánka. Ta v souběžně hraném duelu přestřílela ZŠ Kylešovice Opava 3:2.

Veselí i smutní odcházeli kluci na oběd a Andrův stadion se mezitím připravil na exhibiční zápas osobností proti týmu McDonald’s. Na hřišti pobíhaly takové hvězdy jako David Rozehnal, Jaromír Blažek, Marek Bakoš nebo Petr Švancara. Roman Hubník pak na postranní čáře působil v roli kouče, který posílal na hřiště i svého syna.

Ratolesti měli po svém boku i Rozehnal a Pavel Horváth, který se klasicky chopil roli hlavního baviče. Rugbyovým kouskem třeba zaujal i zástupce umělecké sféry Petra Kolečka, známého scénáristy Okresního Přeboru nebo populárního Mostu. „Pavel by tam mohl určitě hrát, má podobné názory jako některé z mých postav,“ smál se a radost mu nezkazil ani výsledek – tým McDonald’s posílený třeba o stopera Sigmy Olomouc Víta Beneše totiž vyhrál 9:7.

Pak vše na moment utichlo. Ticho před bouří. Zatímco se ale obloha nad Androvým stadionem roztrhala, republikové finále zahřmělo naplno. Na hřiště totiž před druhou hodinou – a pod dohledem kamer ČT sport – nastoupili finalisté. Dosud neporažené celky ze ZŠ Marjánka a ZŠ Sluneční měly před sebou souboj o všechno.

Už před „zlatým“ zápasem se pozornost upínala na šumperského Daniela Smékala, který dvěma góly rozhodl semifinále a celkem nasázel v pěti zápasech 19 branek. Byl proto jasně největší hvězdou své školy, která postoupila do republikového finále úplně poprvé v historii.

Jeho instinktu zabijáka podlehla i obrana Marjánky a už po pěti minutách to bylo 2:0. Na střelecké listině přitom svítilo jediné jméno. Pražský tým sice ještě do poločasu dokázal vyrovnat, ale po změně stran se Smékal zase chopil míče. Prošel přes půlku hřiště, jednomu ze soupeřů nasadil housle a fantastickou akci zakončil rozhodujícím gólem.

„Byl jsem strašně nervózní, ale nakonec to vyšlo, dal jsem hattrick a díky tomu jsme vyhráli a jedeme do Itálie na AC Milán,“ řekl strůjce vítězství 3:2 hned po zápase. „Nevím, jak to mám říct, je to hrozně výborný, že jsme se tam dostali, a to je asi všechno,“ dodal Daniel, který barvy Šumperka hájí v klubovém fotbale. V Olomouci kromě zlaté medaile převzal i trofej pro nejlepšího střelce – zasloužil se o ni 22 góly.

Jakmile kluci ukončili mistrovské oslavy po závěrečném hvizdu, oči jim rozzářil obrovský pohár pro vítěze McDonald’s Cupu. Dostali ho z rukou bývalého fotbalisty Manchesteru United nebo Lazia Řím Karla Poborského, jenž byl navíc součástí české reprezentace na stříbrném Euru 1996 i bronzovém šampionátu o osm let později.

Dnes se Poborský věnuje fotbalu trochu jinak, ve fotbalové asociaci vede Úsek talentované mládeže. Proto nemohl chybět ani na republikovém finále 22. ročníku McDonald’s Cupu, kde se rok co rok utkávají ti nejtalentovanější kluci z celého Česka. „Když si nebudeme vychovávat mládež, tak ten fotbal pomalu vymře. McDonald’s Cup je jeden z největších mládežnických turnajů a je moc dobře, že se čím dál víc spojuje s FAČR,“ řekl na úvod někdejší skvělý pravý záložník.

Sám si turnaj zahrát nestihl, ale jeho kouzla si považuje. „Na McDonald’s Cupu je vidět, že je to možná víc hrané srdcem. Ti kluci – a někdy i holky – to mají jako zábavu, takže se u toho víc smějí. Mně se to líbí,“ dodal Poborský. Do dalších let vzkázal organizátorům hodně štěstí, síly a odvahy. „Doufám, že se tady zase za rok uvidíme.“

A v to doufáme i my!


Konečné umístění republikového finále McDonald's Cupu:

1. ZŠ Sluneční, Šumperk
2. ZŠ Marjánka, Praha
3. ZŠ Heyrovského, Olomouc
4. ZŠ Kylešovice, Opava
5. ZŠ Rabasova, Ústí nad Labem
6. ZŠ Dolní Břežany
7. 25. ZŠ Plzeň
8. ZŠ Komenského II, Zlín
9. ZŠ Měšťanská, Brno
10. ZŠ Mozartova, Jablonec nad Nisou
11. ZŠ Wolkerova, Havlíčkův Brod
12. ZŠ B. Němcové, Dačice
13. ZŠ Na Výslunní, Brandýs nad Labem
14. ZŠ Pionýrů, Sokolov
15. ZŠ Dubina, Pardubice
16. ZŠ Husova, Jičín

Nejnovější aktualityKontakt

Napište nám