McDonalds Cup

Trenér vítězného Šumperku Strnad: Nejlepší ročník, co jsem kdy měl

10/6/2019

Na republikové finále postoupili poprvé ve dvaadvacetileté historii turnaje. Úspěch na McDonald’s Cupu nadchnul na šumperské ZŠ Sluneční natolik, že sám ředitel školy vypravil druhý hrací den dva autobusy plné školáků. Aby měli malí fotbalisté podporu i v ochozech. Premiérová účast se nakonec i díky tomu změnila ve zlaté oslavy a hlavní trenér týmu Petr Strnad si výkony svých svěřenců nemohl vynachválit.

„Je to výborný ročník. Asi nejlepší, co jsem měl,“ pronesl pyšný kouč úvodem. ZŠ Sluneční prošla celým turnajem naprosto suverénně. V základní skupině smetla všechny své protivníky a naložila jim na cestu pořádnou dardu. Jičínské ZŠ Husova nasázeli hoši ze Šumperka 8:0, ZŠ Wolkerovu z Havlíčkova Brodu rozstříleli nekompromisně 13:0 a jediný vyrovnanější souboj svedli se ŽS Březové Hory. Přestřelku tehdy ovládli „jen“ v poměru 5:3.

Kanonáda pokračovala i ve středu ve čtvrtfinále. Tentokrát se obětí rozjeté šumperské mašiny stala 25. ZŠ Plzeň, která odešla poražena po debaklu 10:1. Až v semifinále proti olomoucké ZŠ Heyrovského přišla mírná překážka, tu však ZŠ Sluneční zvládla a vyhrála 2:0. To nejtěžší, a tak to má být, přišlo ve finále, kdy Šumperk až v závěru rozhodl o těsné výhře 3:2.

„Tihle kluci jsou neskutečně dobře trénovatelní. Je to výběr kluků z okresu Šumperk, vyzobaní z dědin okolo města. Trénujou prakticky dvakrát denně, dopoledne ve škole, odpoledne na stadionu. Hrají i žákovskou ligu, kterou letos suverénně vyhráli. Prohráli za celý rok jeden jediný zápas,“ chválil svěřence Petr Strnad, který trénuje i FK Šumperk U12, a dodal: „Už když jsme sem jeli, říkal jsem jim: ‚Kluci, tenhle turnaj vyhrajeme‘. A oni ho chtěli vyhrát, to bylo vidět.“

Hlavní hvězdou týmu byl útočník Daniel Smékal, který z celkových 41 gólů obstaral víc než polovinu – dal jich totiž dvaadvacet a stal se suverénně nejlepším střelcem turnaje. „V Danovi máme rozdílového hráče. Je to hrotový hráč a jeho obrovská síla je v zakončení,“ vysvětlil Strnad a přiznal, že jeho střelci pomohla i speciální pravidla McDonald’s Cupu přizpůsobena malé kopané. „Dan má ve velkém fotbale problém vyhnout se ofsajdu, proto mu to tady hrálo do not a takhle koncertoval.“

Letošní McDonald’s Cup si Petr Strnad nemohl vynachválit nejen proto, že jeho tým dosáhl na zlato. „Z pohledu organizace to byl jeden z nejlepších turnajů. Samozřejmě tady jsou mladší kluci, takže mnohdy nemají takovou kvalitu. Ale to nevadí, je to turnaj dětí, a to k tomu patří,“ nastínil.

Jako hlavní cenu si borci ze ZŠ Sluneční užijí zájezd na domácí zápas AC Milán. A dočkat už se nemůže ani jejich kouč. „Já se těším strašně. Byl jsem už loni v listopadu na San Siru, ale podcenil jsem situaci, protože jsem si chtěl koupit vstupenky na místě. To byl nesmysl, takže jsem si užil atmosféru před stadionem,“ smál se. „Teď mám konečně možnost se na ten stadion dostat. Za mě osobně jsem strašně rád.“

Základní škola z Šumperka proměnila v titul hned premiérovou účast na republikovém finále. Jak je ale možné, že takhle talentovaní fotbalisté nehráli na Svátku fotbalu dříve? „Má to jeden jediný důvod. My jsme se na krajském finále vždycky střetli se ZŠ Heyrovského, což je strašně kvalitní tým. Dvakrát po sobě jsme nepostoupili o skóre, a až letos jsme je dokázali předčít,“ zakončil Petr Strnad.

Nejnovější aktualityKontakt

Napište nám