McDonalds Cup

Zlatý hattrick završen! Marjánka potřetí za sebou vyhrála McDonald’s Cup

1/6/2016

Radost, smutek, smích i slzy. 19. ročník McDonald’s Cupu dokráčel ke svému konci po cestě lemované čistými a upřímnými emocemi svých aktérů. Na Svátku fotbalu v Ostravě vystoupali až na vrchol kluci z pražské ZŠ Marjánka, kteří v nesmírně kvalitním finále porazili 33. ZŠ Terezie Brzkové z Plzně. Pořádající ZŠ. J. Šoupala získala bronzové medaile.

Dvoudenní festival mládežnického fotbalu se konal na hřišti Vítkovické Arény v Ostravě, kde se rok co rok prohání i Usain Bolt na Zlaté tretře. Do celorepublikového finále se dostalo šestnáct mančaftů – patnáct vítězů krajských turnajů a pořádající ZŠ J. Šoupala.

V pondělí se v základních skupinách rozhodlo o tom, kdo si to druhý hrací den rozdá o medaile, a kdo „pouze“ o 9 až 16. pozici. Pořadí je však v McDonald’s Cupu až na druhém místě. „Vítězové jsou tady úplně všichni,“ shodli se při slavnostním vyhlašování generální ředitel McDonald’s ČR/SR Tomasz Rogacz a jeden z čestných hostů Marek Jankulovski.

V úterý už se každopádně hrálo o mety nejvyšší a všech osm čtvrtfinalistů toužilo po triumfu. Zlaté medaile nicméně může získat jenom jeden. A letos, stejně jako v předchozích dvou ročnících McDonald’s Cupu, zvedli obrovský pohár nad hlavy kluci z pražské ZŠ Marjánka.

Marjánka ukázala silného týmového ducha

V repríze loňského finále to přitom dlouho vypadalo na vítězství 33. ZŠ T. Brzkové z Plzně, která vedla 2:1 i 3:2. V závěru zápasu však Marjánka výsledek otočila a po triumfu 4:3 propukly emoce na obou stranách naplno.

„Joooo!!! Jasně!“ radovali se borci Marjánky po otázce, zda se těší na výlet do Francie na EURO, který byl hlavní cenou pro vítěze McDonald’s Cupu. Vyhráli navíc už potřetí v řadě, a završili tak zlatý hattrick. „Prostě jsme nejlepší škola. Příští rok to vyhrajeme znova,“ předháněli se kluci v odpovědích.Trenér ZŠ Marjánka Adam Šimonovský si vážil především toho, jak jeho svěřenci zareagovali na nepříznivý výsledek. „Soupeř měl více ze hry, jeho projev byl líbivější,“ přiznal úvodem. „Zvítězila ale chuť vyhrát. Hodně s kluky mluvíme a zdůrazňujeme, že fotbal není všechno a i za nepříznivého stavu si ho musí hlavně užívat. Není nic hezčího, než pár minut před koncem otočit výsledek ve finále.“

Jen těsně před branami finále skončila pořadatelská škola ZŠ J. Šoupala z Ostravy, která v semifinále podlehla Plzni v poměru 2:4. Ještě výraznějším rozdílem (0:5) padla proti Marjánce ZŠ Sever z Hradce Králové. „Souboj zklamaných“ o třetí místo pak lépe zvládla domácí „Šoupalka“, která brala bronz po výhře 2:0.

Zájezd do Francie od McDonald’s Cupu si však kromě celého týmu ZŠ Marjánka užijí i dva šikulové z jiných škol, kteří byli nejrychlejší v dovednostní soutěži partnera turnaje Coerver. Daniel Suchý z Plzně a Daniel Číža z Hradce Králové navíc udělají hráčům v zápase Česko – Španělsko doprovod až na hřiště!

Jakub Kohák hvězdou exhibičního utkání

Těsně předtím, než se nejlepší týmy turnaje střetly v boji o konečné umístění, obsadili zelený pažit borci, jejichž fyzička a forma na rozdíl od školáků spíš klesá. V exhibičním utkání proti sobě nastoupil tým McDonald’s a tým osobností.

V jeho středu se skvěly bývalé fotbalové hvězdy včetně vítěze Ligy mistrů Marka Jankulovského nebo jeho reprezentačního spoluhráče Zdeňka Grygery. Nechyběl ani „brněnský Mercedes“ Petr Švancara nebo Libor Došek, jenž na turnaji působil i v roli tatínka. Jeho syn nastoupil za ZŠ Otevřená. Když zrovna nehráli, všichni se ochotně s malými fotbalisty fotili, podepisovali a odpovídali na jejich otázky.

Největší atrakcí byl pro kluky i holky Jakub Kohák, herec, režisér a český Messi, Ronaldo i Pelé dohromady. V úvodu utkání se mu příliš nedařilo. „Musíme Kubu Koháka omluvit, protože má problém. Nedávno se totiž zúčastnil natáčení Výměny manželek,“ vysvětlil spoluhráč Petr Švancara.Nakonec ale Kohák potvrdil svoji kvalitu a gólem přispěl k nerozhodnému výsledku. „Obešel jsem dva zbytečné obránce, pak jsem obešel další dva, i když nevím, jestli to nebyly jen kužely. A pak jsem neskutečnou pumelicí patičkou zakončil na zadní tyč. Byla to otázka tří až čtyř vteřin,“ popsal svoji bájnou trefu. Jeho tým osobností nakonec vyhrál v penaltovém rozstřelu.

I McDonald’s však měl ve svém týmu několik opor se zkušenostmi z velkého fotbalu. Zahráli si plzeňský Jan Baránek, Slávista Michal Frydrych i obránce rakouské Austrie Vídeň Patrizio Stronati. Větší část kádru však tvořili sponzoři turnaje a pracovníci McDonald’s. „Zahrát si proti tolika hvězdám byl zážitek, o kterém budu jednou vyprávět svým vnoučatům,“ řekl v průběhu utkání PR Coordinator Adam Rapák.

McDonald’s Cup je zkrátka nezapomenutelnou zkušeností nejen pro kluky a holky, ale úplně pro všechny!


Výsledky 19. ročníku McDonald’s Cupu

1. ZŠ Marjánka, Praha
2. 33. ZŠ T. Brzkové, Plzeň
3. ZŠ J. Šoupala, Ostrava
4. ZŠ Sever, Hradec Králové
5. ZŠ Dobiášová, Liberec
6. ZŠ Sídliště, Vlašim
7. ZŠ Komenského II, Zlín
8. ZŠ Smetanova, Vimperk
9. ZŠ a MŠ Pardubice Ohrazenice
10. ZŠ Klegova, Ostrava
11. ZŠ J. A. Komenského, Chodov
12. ZŠ E. Rošického, Jihlava
13. ZŠ Kamenická, Děčín
14. 7. ZŠ Václavkova, Mladá Boleslav
15. ZŠ Otevřená, Brno
16. ZŠ a MŠ J. Železného, Prostějov


Nejlepší střelec: Ondřej Šabach (ZŠ E. Rošického, Jihlava) – 12 branek
Nejlepší brankář: Adam Pracuch (ZŠ J. Šoupala, Ostrava)
Střelec nejrychlejší branky: Lukáš Gadač (33. ZŠ T. Brzkové, Plzeň) – čas 0:15

Vítězové soutěže Coerver
Daniel Suchý (33. ZŠ T. Brzkové, Plzeň)
Daniel Číža (ZŠ Sever, Hradec Králové)

Nejnovější aktualityKontakt

Napište nám