McDonalds Cup

McDonald’s Cup 2016 aneb Jak jsme si podmanili Toulouse

27/6/2016

Už když hráli první zápasy v oblastních finále, věděli, že na úplném konci jejich cesty může být zážitek na celý život. Tisíce kluků, kteří zápolili v 19. ročníku McDonald’s Cupu, snili o výletu do Francie na Euro. Vyhrát však mohli jen ti nejlepší. V sobotu 11. června ve čtyři ráno jsme se s těmi nejlepšími potkali na letišti v Praze.

Hoši – a dvě dívky, které naši výpravu doplnily – měli na rozdíl od vedoucích spoustu energie a už přílet do Toulouse v plném počtu se dal považovat za malý zázrak. Ještě větší úspěch byl udržet pozornost a nervy na uzdě pod náporem divokých a upovídaných fotbalistů, kteří při krajském finále i na Svátku fotbalu reprezentovali pražskou Základní školu Marjánka.Po příjezdu na hotel však bylo vyhráno. Děti obsadily křesla připomínající královské trůny, obdivovali luxus baru, restaurace i záchodů a dobrou hodinku měly o zábavu postaráno. Než jsme dostali klíče od pokojů, prohlížel si každý výletník v telefonu desítky fotek, mezi nimiž převládala typická „selfíčka“.

Vrchol naší výpravy však byl jasný. Úvodní zápas české reprezentace na Euru 2016 proti Španělsku, který byl v plánu na druhý den. Těšili jsme se všichni – od vedoucích, přes novináře až po vítěze Svátku fotbalu. Někteří kluci nemohli dospat. Někteří naopak spali, kde se dalo, snad aby ukrátili čekání na den D.

<iframe width=630 height=403 src="http://video.idnes.cz/embed.aspx?idvideo=V160914_204123_ostrava_jda&idrubriky=fot_dsouteze" frameborder=0 allowfullscreen></iframe>


Pro všechny to byl životní zážitek. „Několikrát už jsem na velkém stadionu byl, dokonce i v Dortmundu na Borussii. Ale podobně obrovský zápas jsem ještě nikdy nezažil,“ svěřil se cestou na stadion benjamínek skupiny, devítiletý Dan Bareš.

Už jen příchod na stadion se klukům vryl do paměti. Tři fáze kontrol včetně prošacování, tu artista na chůdách, tu exotičtí fanoušci španělské reprezentace. Největší atrakcí ovšem byly slečny rozdávající fandící předměty – dlužno podotknout, že po náletu naší partičky zůstaly chvíli konsternovaně stát s prázdnými krabicemi v náručí.Přestože samotný duel českým fanouškům příliš radosti nepřinesl, děcka si nenechala zkazit náladu. „Už jenom vidět všechny ty hvězdy bylo parádní. Borci z Realu, Barcelony, Ramos nebo Pique,“ jmenoval své oblíbence kapitán školního týmu Kuba Čihák. Právě stoper katalánského celku Gerard Pique nakonec jediným gólem rozhodl o výhře Španělska 1:0.

Po utkání jsme si každopádně ještě chtěli spravit chuť ve fanzóně a třeba se na velkoplošné obrazovce podívat na část druhého odpoledního zápasu. Sektor pro fanoušky byl však uzavřen, stejně jako zastávka tramvaje u stadionu. Jak by řekl Jára Cimrman – Francouzi si uspořádali Euro… jenomže jim tam přišli lidi.

Vyrazili jsme proto pouze na večeři do pizzerie, kde pro změnu v televizi neměli kanál s fotbalem. A tak jsme náročný den v Toulouse uzavřeli poměrně brzy, ostatně ráno jsme vstávali před šestou a po rychlé snídani následoval přejezd na letiště. „Nejvíc jsem si užil zápas, ale i samotnej pocit, že jsme s kamarády ve Francii. Taky hotel byl parádní, všechno krásně upravený, v takovým jsem asi ještě nebyl,“ líčil Kuba.O kluky a holky však nemusíte mít strach, zábavu si i při dlouhé cestě domů našli. Stačilo se na chvíli otočit a už proměnili dlouhou sešikmenou příchodovou halu v obří skluzavku. V tom je neúnavně podporoval jejich oblíbený YouTuber.

„Viděls‘ ho? To byl Jirka Král! On tady natáčel video!“ halekali výrostci. Skoro všichni si s ním pochopitelně pořídili památnou fotografii. Další „obětí“ se zanedlouho stal i bývalý fotbalový reprezentant Walesu a momentálně expert britské televize BBC Robbie Savage.

Ukázalo se, že kluci jsou kromě fotbalu výborní i ve spoustě jiných aktivit. „Selfíčka“ fotí ještě lépe, než střílí na bránu, na svých chytrých telefonech jsou schopni trávit stejně času jako na hřišti, někteří jsou drzí jako opice a ti úplně nejlepší usínají i v hromadné dopravě. Jedno však máme všichni z McDonald’s Cupu společné. Milujeme fotbal a mistrovství Evropy ve Francii jsme si dokonale užili.


- Marek Ustohal -

Nejnovější aktualityKontakt

Napište nám